Ennakkokatsaus: Tampereen urheilu- ja liikuntatapahtumat 2017

Tampereella tänä vuonna järjestettäviä urheilu- ja liikuntatapahtumia. Lisää julkistuksia on luvassa kevään mittaan, joten pysy kuulolla.

7.1. XXX Tampereen Talvikisat
8.1. Sähköpyörätuolijalkapallon SM-turnaus
14.-15.1. Pirkkahalliturnaus tytöille
14.-15.1. Futsal Final Four
15.1. Muodostelmaluistelun kutsukilpailu
17.1. Yleisurheilun kansalliset hallikisat
18.1. Pallosankarit
19.1. Yleisurheilun aikuisten avoimet kansalliset hallikilpailut
21.-22.1. Suomen Aikuisurheiluliiton perinteisen hiihtotavan SM-hiihdot
28.1. Judon Ice Power Cup
28.1. Mad Wave Challenge Finland
29.1. Pirkkahallijuoksut
3.-4.2. Winter War
10.-12.2. Veteraanien SM-Hiihdot 2017
11.2. Yleisurheilun pohjoismainen hallimaaottelu
11.2. FD Teivon Karvis
11.2. Akateemisen kyykän MM-kilpailut
11.–12.2. Miekkailun Junioreiden Masters
11.-12.2. Pesäpallon halliturnaus
11.–12.2. Räpyläuinnin Finnish Open Championships
12.2. Avoimet Pirkanmaan 17-19-22v. Hallikisat
15.2. Yleisurheilun kansalliset kisat
18.2. Keihään talvimestaruuskilpailut
18.2. Suomen Aikuisurheiluliiton SM-pikaluistelut
18.2. Hankisählyn SM-kisat
19.2. TREMK hallimaraton 2017
25.2.  Amerikkalaisen jalkapallon AFWB-viikko Tampereella
25.2. Talvi Tour de Tampere
26.2. 8-pallo MN18 Juniorit SM-kilpailu
26.2.  Varalan Vappis 2017
2.–5.3. Lantrek
2.-5.3. Tenniksen 18-vuotiaiden SM-kilpailut
4.3. 8-pallo Yleinen SM-kilpailu
4.-5.3. SM-hallimoniottelut M&N, M&N22-17, P&T15
5.3. Pirkan hiihto
8.3. Tampereen pistejäärata
10.-12.3. Tampere Junior Indoor Games (TJIG)
11.3. Reppuhiihto
11.-12.3. Telinevoimistelun Voimisteluliiton mestaruuskilpailut sekä NTV ja MTV EM-katsastus
16.–17.3. SGGF
18.3. AKRO / STARA SM-karsinta, 1.-3. lk luokkakilpailut ja Stara
18.-19.3. Reiskahöntsyn MM-kisat
18.-19.3. Futsal B-nuorten SM-turnaus
25.3. Nordic Fight Expo
25.3. Trial-pyöräilyn Halli-SM
1.4. Karaten ja Hokutoryu Jujutsun SM-kisat
1.-2.4. Painonnoston ja voimanoston OSM-kisat
7.-9.4  Ikämiesten Classic-jääkiekkoturnaus
8.–9.4. Ilma-aseiden SM-kilpailut
8.–9.4. Ultimaten OSM-kisat
8.-9.4. Hevoset 2017
14.-16.4. Decens Cup (ent. Voitelukeskus Cup)
14.-16.4. Ilveksen pääsiäisturnaus
22.-23.4. Tampere Floorball Tournament
29.4. Joukkuevoimistelun Finlandia Open
30.4. Pyynikki-juoksu
2.5. VehU Katujuoksu
6.5. Supermoto SM
6.5. Mopoendurance
6.–7.5. Nyrkkeilyn Pirkka-turnaus
6.-7.5. Särkänniemen salibandycup
6.-7.5. Jalkapallon OSM-kisat
6-7.5. Uinnin Tampereen Avoimet
6.-14.5. Pyöräilyviikko
10.5. Unelmien liikuntapäivä                
12.-14.5. Koripallon Namikaturnaus
12.-14.5. Street Dance SM-kilpailut
13.5. Kirkkopyöräily                
13.5. Suomi100km liikuntatapahtuma
20.5. Särkänniemi-suunnistus
20.5. Hervanta GP
20.5. Likkojen lenkki
20.5. Tour de Tampere
21.5. Rosendahl GP
21.5. Raholan kymppi
25.5. Pihapelipäivä
26.-28.5. Cityfrisbeegolf Tour
27.5. Ford Mustangien stadionmiitti ja Slalom Cup 1 Ratinassa
30.-31.5. Viking-Soutu
3.6. Beach volleyn avoin kiertue
9.-11.6. Suunnistuksen Grano Games
10.6. Football Triathlon World Championships
10.6. Jalkapallon Suomi–Eesti Challenge
10.6. Elisa Drone Racing Leaguen osakilpailu
10.-11.6. Jokamiesluokan SM: Nuoret ja Naiset
11.6. Pirkan pyöräily
11.6. Jalkapallon MM-karsinta: Suomi-Ukraina
16.6. Yöpyöräily
16.-18.6. Ikäkausimestaruusuinnit
17.-18.6. Ilves Cup 2017
17.-18.6. Bike trialin Suomi Cup
29.6.-2.7. Särkänniemi Cup
1.7. Street Jam Tampere
6.–9.7. SM-viikko
8.7. Rallicrossin SM-osakilpailu
8.7. Teisko Triathlon
8.7. Generation Games
8.-9.7. Beach volleyn juniorien SM-kiertue
9.-16.7. Suunnistuksen nuorten MM-kisat
10.-15.7. Fin5 2017
15.-16.7. Street Hockeyn SM-kiertue
17.-18.7. Rowing Nordic Open Championships / Tampere International Rowing Regatta
21.-23.7. Kardaanikunkku
22.-30.7.  Aamulehti Tampere Open
28.-30.7. Delfin Basket Tournament
29.7. Koripallon maaottelu Suomi-Latvia
29.7. Pirkan soutu
29.7. Urban Street Festival
29.-30.7. Ultimaten SM-Tour 2
29.-30.7. Harrastepesiksen SM-kisat
30.7. Viikinsaaren ympäriuinti
30.7. Kaukajärven yliuinti
1.–6.8. Painin juniorien MM-kilpailut
2.8. Retkisoutu
4.-6.8. Manserama
5.8. Team City Challenge
5.8. Tampere Countryside Marathon
5.-6.8. Soudun senioreiden yksiköiden ja kaksikoiden SM-kilpailu
11.-12.8. Decens Tampere Cup
17.-20.8. Pyörätuoli 9-pallo MM
19.8. NiceTRAIL
19.8. Beach volleyn avoimen kiertueen finaalit
24.8. Runfest
26.8. BMX Racing Suomi Cup 3
26.8. Color Obstacle Rush
26.-27.8. Puuveneiden sprintti- ja normaalimatkan SM-kilpailu
2.9. Jalkapallon MM-karsinta: Suomi-Islanti
2.9. Hämeen hölkkä
2.-3.9. 100/24 Pyhäjärvi
5.9. Aamulehden viestikarnevaalit
9.9. Tampere Puolimaraton
10.9. Kävele naiselle ammatti
9.-10.9. Mikonpäivän sprinttisuunnistus & Kultainen kompassi -cupin finaali
16.9. Tampere Maraton
16.9. Moro Maraton -rappujuoksu
17.9. Ensilä Puolimaraton
16.–22.9. Liikkujan viikko
23.9. Kaanaan kahinat
23.9. Suomensaaren juoksu
23.–24.9. Ikämieskiekon Sadonkorjuu-turnaus
29.-30.9. Lake City Rally (ent. Pirelli Ralli)
1.10. Pirkan hölkkä
1.10. Pirkka MTB
7.10. Judon Eden Shiai
7.10. Lv & Sh Kriterium-finaalit, 53. Tammer-ajo
8.10. Talkoohölkkä
21.10. Wihan kilometrit
21.10. Finnish Judo Open
28.10. Armwrestling Nordic Open Tournament
29.10.-5.11. Tennis TATS Open
4.11. Lohikunkku
8.-12.11. Pyörätuoli 9-pallo MM
9.–11.11. Apuväline & Liikuntamaa
10.-11.11. Tampere Supercross & Freestyle
16.–19.11. Tammer Turnaus
24.-26.11. 19th Tampere Santa Claus Figure Skating Competition
2.–3.12. Lentopallon Pirkka-turnaus
26.12. Pihapelipäivä
27.–30.12. Jalkapallon välipäiväturnaus

MUISTA MYÖS NÄMÄ

(kevät) Näsinneula porrasjuoksu
(kesä) Näsin uistelu
(kesä) Kaukajärvi Ympärijuoksu
(syksy) Reiskasäbän MM-turnaus